۱۰ پیام حماسه سی‌ونهم

به گزارش عصر امروز، راهپیمایی جشن ورود انقلاب اسلامی ایران به ۴۰ سالگی که دیروز در سراسر کشور به‌طور عمومی و با شرکت تمامی اقشار ایران برگزار شد، معنا و مفهوم جدی و بسیار قابل اعتنایی دارد و باید به این معنا و مفهوم و پیام‌ها توجه کرد.
 اولین پیامی که این راهپیمایی بزرگ دارد این است که مردم ایران با حضورشان در خیابان‌های سراسر کشور می‌خواهند بگویند این انقلاب به ما تعلق دارد. گرچه این راهپیمایی در سال ۵۷ به پیروزی رسیده و نسل اول انقلاب تا حد زیادی رو به کهولت و پیری رفت؛ اما در نهایت این انقلاب به همه مردم ایران تعلق دارد و همچنان همه اقشار جامعه با صدای بلند اعلام می‌کنند ما انقلاب را از آن خود می‌دانیم. دومین پیام این است که جامعه ایران در راهپیمایی دیروز اعلام کردند همچنان به انقلاب ایران علاقه‌مندند و آن را دوست می‌دارند و حاضر هستند به پای انقلاب بایستند و از آن حمایت کنند. سومین پیام این بود که ما ماهیت و هویت انقلاب اسلامی را گره خورده با ماهیت و هویت جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم و هر دو مفهوم را در کنار یکدیگر می‌بینیم و از آن نگهداری و پاسداری خواهیم کرد. پیام چهارم این است که انقلاب و جمهوری اسلامی یک اصل مقدس است گرچه عملکرد برخی مسئولان و متصدیان امور اجرایی کشور مورد اعتراض بوده و کمبودها هم قابل مشاهده است، اما این درک وجود دارد که همچنان انقلاب و جمهوری اسلامی از سوی جامعه ایرانی ضمن حفظ نگاه انتقادی و پیگیری مطالبات، مورد حمایت واقع می‌شود. پیام پنجم این است که ملت ایران به جهان اعلام می‌کند بر اثر انقلاب اسلامی به این خودآگاهی رسیده است که به هیچ بیگانه‌ای اجازه دخالت در امور داخلی کشور نمی‌دهد و از انقلاب و ایران حفاظت می‌کند و به دخالت هیچ بیگانه‌ای نیازی ندارد و می‌تواند روی پای خود بایستد. پیام ششم قابل برداشت از این حضور گسترده این است که همچنان شعار استقلال،آزادی و جمهوری اسلامی زنده است و ملت ایران معتقد است که بخش‌های محقق شده این شعارها باید حفظ شود و بخش‌هایی که هنوز محقق نشده باید تحقق پیدا کند. علاوه بر آن این حضور پیام هفتمی هم دارد و آن هم قدردانی از همه کسانی است که در راه پیروزی و تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی زحمت کشیدند مخصوصا شهدا و جانبازان و خانواده‌های شهدا و همه کسانی که در این مسیر متحمل زحمت شدند. هشتمین پیام راهپیمایی دیروز این است که مردم می‌خواهند به مسئولان بویژه مسئولان اجرایی کشور این پیام را منتقل کنند که ملت ایران وظایف خود در قبال انقلاب را تا به امروز بخوبی انجام داده و مسئولان نیز باید به وظایف خود عمل کنند و عمل نکردن به وظیفه و ناراضی‌تراشی و صدماتی که از این ناحیه به کشور و نظام وارد می‌شود به هیچ وجه قابل قبول نیست.
 نهمین پیام راهپیمایی دیروز این است که هر گاه دخالت و فشارهای بیگانگان بر کشور ما زیاد شده انسجام مردم به نسبت قبل بیشتر شده است و این نشان‌دهنده این است که مردم ایران همچنان استکبارستیز و براین باور هستند که باید با قدرت‌های زورگوی جهان مبارزه کرد و اجازه نداد که پای آنها به کشور باز شود.و بالاخره دهمین پیام این‌که مردم تاکید دارند که باید از ثمره انقلاب اسلامی که تحقق مردمسالاری دینی است پاسداری کرد. ملت ایران پای انقلاب اسلامی ایستاده است و درک می‌کند در چه زمان و کجا و چگونه حضور خود را در مقاطع حساس اعلام و مواضع محکمی را اتخاذ کند. این حضور همچنان نشان دهنده آن است که ملت ایران، آمریکایی را که در لباس گرگ است نمی‌پذیرد و تنها زمانی رضایت خواهد داد که آنها از قالب فعلی خود خارج شوند و به قول حضرت امام(ره) آدم شوند. بنابراین آمریکا باید این درک را داشته باشد که از موضع قلدری و زورگویی با ملت ایران سخن نگوید.
 دکتر غلامرضا خواجه‌سروی – استاد دانشگاه

منبع: سایت تحلیلی خبری عصر امروز – آخرین عناوین سیاسی :: rss_full_edition